×
Menu

Mariusz Walczak

"za świat, który chciałbym ujrzeć"

Home

Świt Legend

Historia kontynentu Tanis

By Mariusz Walczak11 stycznia 2020in Świt LegendComments Off

Świat przedstawiony w Świcie Legend można podzielić na cztery najważniejsze okresy.

Czasy mistyczne (zwane inaczej Cosmomagina) to okres liczony od przybycia pierwszych ludzi na kontynent Tanis. Szacuje się, że ten okres trwał równe tysiąc lat i zakończył się wojną między bogami a smokami, która potem została nazwana Wojną Dzieci. Nazwa była aluzją do tego, że pradawni pochodzą od samej Matki Nicości.

Po wielkiej wojnie nastąpił Piętnastoletni Boski Terror, który przetoczył się przez kontynent Tanis niczym zaraza paląc i niszcząc wszystkie co miało związek ze smokami i ich wyznawcami. Powstała Święta Inkwizycja, która spaliła na stosie niezliczoną ilość magicznych mieszkańców kontynentu.

Kolejny okres narodził się po odejściu gniewnych bogów na wieczny sen. Ludzie postanowili zakończyć spory i waśnie tworząc jedną, wielką Republikę, która miała zrzeszać wszystkie dziewięć królestw. Początek tego okresu charakteryzuje się przede wszystkim wielkim, technologicznym zacofaniem, ponieważ do tej pory ludzkość opierała swój rozwój na magii i energii Źródła. Z tego też względu pierwsze dwa stulecia to wieki odkryć, politycznych intryg, rozwoju Świętego Zakonu Masek i powierzchniowego spokoju między królestwami. Okres Nowej Republiki, a potem z biegiem lat czasy Starej Republiki kończą się kolejnym niszczycielskim konfliktem zwanym Wojną o Północ.

Po pokonaniu ostatniego czarnoksiężnika oficjalnie po prawie czterystu lat uznaje się, że świat magii wymarł. Nastaje nowa epoka, Epoka Umysłu i Gniewu. Po rozpadzie Republiki na jej zgliszczach powstaje z prochów Inkwizycja, która w morderczym szale zabija pozostałych przy życiu magicznych, niszczy księgi oraz magiczne artefakty. Królestwa wypowiadają sojusze i tkwią w zawieszone między wojną a pokojem.

Niespokojny okres naznaczony licznymi bitwami zostaje przerwany przez upiory zwane Bahal, które najeżdżają północne królestwa. Brutalna, bezkompromisowa wojna rozpierzcha się na połowę kontynentu. Wiele ludzkich istnień ginie pod pazurami bestii z Czarnej Doliny. Dopiero powrót najwyższego ze smoków, Thurana, kończy konflikt uśmiercając Bahal i ostatecznie przywracając magię do świata Tanis.

Zapoczątkowany przez powrót Thurana okres zostanie nazwany Latami Łusek i trwa nieprzerwanie od niemalże dwustu lat. I właśnie po dwóch wiekach kolejnych intryg i rozgrywek na szachownicy świata dochodzimy do teraźniejszości, gdzie będziemy mogli śledzić historię tajemniczej Lucy, która będzie miała sposobność poznać wszystkie trzy największe konflikty, które wstrząsnęły kontynentem Tanis. Pytanie tylko brzmi, dlaczego?

Świt Legend – czyli świat martwych smoków i śpiących bogów

By Mariusz Walczak14 grudnia 2019in Świt LegendComments Off

Qila Morte!

Kontynent Tanis

Qila Morte (tł. witaj śmiertelny). Właśnie tymi słowami Thuran, najwyższy ze smoków przywitał pierwszych ludzi. Zatem ja, bezimienny bard również Cię witam tymi samymi słowami tak jak następne pokolenia będą się witać ze sobą na znak wiecznej przyjaźni ze smokami. Jednakże żyjemy w świecie, gdzie nic nie jest wieczne, bo nawet nieśmiertelni mogą zaginąć w Górach Azgardu. Nawet magia może umrzeć na rozkaz mściwych bogów. Nawet śmierć nie musi być ostatecznością, bo ten świat, który zrodził legendy czeka na ponowne narodziny bohaterów, magów, bardów, by raz jeszcze opowiedzieć swoje historie z burzliwych, krwawych kart.

Kontynent Tanis niczym uśpiony gigant widział wiele zdarzeń, które miały miejsce na jego grzbiecie. Czuł jak bogowie i smoki w czasach mistycznych stąpali po ziemi. Magia i technologia tworzyły jedną, spójną materię, która pozwalała wznosić konstrukty nie mieszczące się w wyobraźni człowieka pomimo tego, że sam przykładał do tych budowli rękę. Były to złote czasy, gdy po wielu wojnach i bitwach ukształtowały się ludzkie królestwa, osady i miasta. Po niebie latały magiczne parowce, a zwierciadła łączyły najdalsze zakątki Tanis w okamgnieniu. Natomiast wśród chmur górowała latająca, święta góra Kumlun, siedziba smoków, naszych ojców stworzycieli. Za to bogowie mieszkali w Niebiosach, w Złotym Mieście zapraszając po śmierci jedynie wybranych ludzi. Nikt nie przypuszczał, że pod tą kołderką wspaniałości rozciąga się zgnilizna, która wkrótce potem zatopi cały świat we krwi.

Czasy świetności minęły, gdy nasze śmiertelne życia przepełnione fałszywą polityką, chciwością i chęcią władzy zakończyły się w wielkiej wojnie, zwanej przez następne pokolenia jako Wojna Dzieci. Bogowie skrzyżowali swój oręż ze smokami. Ludzie i magiczne rasy podzieliły się na dwa wrogie obozy. W wyniku wojny święta góra Kumlun została zniszczona, a wraz nią zginęły smoki. Królestwo, które rozciągało się w cieniu smoczego miasta zostało zrównane z ziemią, które dziś nazywamy Czarną Doliną przepełnioną przez ujemną energię świata – Spaczenie. Ta negatywna moc zrodziła się przez okropieństwo tamtego dnia, gdy setki tysięcy żyć zginęło w jednej tylko chwili.

To właśnie Spaczenie doprowadziło do załamania równowagi – siły, która trzyma światy boskie i ludzkie oraz niegdyś smocze w koegzystencji. W związku z tym boskie istoty opuściły nasz śmiertelny świat i usnęły snem wiecznym uciekając od odpowiedzialności. Zostawili nas, wyznawców, wrogów i całe spektrum szarości w bałaganie, który będzie się rozciągał  przez wieki. To jedno wydarzenie, które wstrząsnęło Tanis wpłynie na kolejne pokolenia, na kolejne wydarzenia, które wraz z Lucy poznasz. Tu masz moje słowo, że na końcu długiej drogi znajdziesz niemal wszystkie odpowiedzi. Możesz być zdumiony jak historia potrafi być połączona ze sobą. Jest niczym pajęczyna, gdzie każda nitka oddzielnie jest jedynie niezauważalną chwilą, a razem tworzą piękny obraz rzeczywistości. Naszej rzeczywistości. Jedna historia wpływa na drugą tak samo jak jedna legenda kształtuje drugą.

Zanim jednak poznasz sens, zanim dokopiesz się do początku grzechu pierwotnego musisz przejść drogę, aby zrozumieć dzieje Tanis, bo to nie tylko legendy i mity o nieskazitelnych bohaterach, smokach, bogach, nieśmiertelnych czy też magach, magicznych, ale również o ich grzechach. To również dzieje nas samych – grzeszników – bo zostaliśmy stworzeni na ich własne podobieństwo. Zacznijmy zatem od początku mając w pamięci jedno przykazanie Świętego Zakonu Masek – nie zawsze początek jest… na początku dziejów.

Zatem zapraszam Cię na pierwszą historię, która opowie o ostatnim wielkim czarnym rycerzu wspomnianego zakonu. Idź wraz z Lucy, aby noc niewiedzy odeszła w zapomnienie i przybył świt jasny niczym najpiękniejszy poranek jaki zdołasz sobie wyobrazić. Niech słowa niczym pieśń chwalebna sprawią, że legendy znów ożyją! Oto Świt Legend i legenda samego Ardena Revana!

***

A gdzie można kupić samą książkę? Poniżej kilka propozycji:

[Księgarnia Znak] [Tantis] [Tania Książka]

[Lubimy Czytać]

Świt Pieczęci – informacje

Korzystają ze sposobności postanowiłem podzielić się paroma informacjami w związku ze zbliżającymi się premierami książek, bo warto zaznaczyć, że nie jeden, a dwa tytuły w tym roku będą starały się rozpieścić Wasze zmysły barwnymi, ekscytującymi historiami na pograniczu mroku i fascynacji! Nie przedłużając:

  • Premiera Świtu Legend, a związku z tym, zapowiedź konkretnej daty musi zostać odłożona w czasie. W czasie ostatniej prostej zostały odkryte pewne niedociągnięcia, które trzeba wyeliminować przed właściwą premierą. Zapewne konkrety pojawią się w pierwszej połowie lipca. Wierzę, że właśnie wtedy będę mógł przybliżyć Wam mroczny świat fantasy, gdzie bogowie, smoki i magia zostały na nowo rozpisane jako zalążek wielkiej historii świata Tanis, który zostanie mocniej nakreślony w przyszłym roku.
  • Horror o tytule Czwarta Pieczęć powinien pojawić się na początku sierpnia i aby uatrakcyjnić premierowy czas planuję na obecną chwilę dwa konkursy, gdzie do wygrania będzie łącznie (w zależności od zainteresowania) 20 egzemplarzy tejże powieści, która nawet mnie elektryzuje! Z ręką na sercu obiecuję Wam, że warto poczekać jeszcze te kilka tygodni.
  • Pytacie,  co później? Sława, chwała, pieniądze i królestwa! A mówiąc już bez przesadyzmu komicznego to już teraz bez wytchnienia pracuję nad nową serią (tak, serią!) thrillerów kryminalnych, gdzie historia została osadzona w alternatywnym świecie pełnym magii i zupełnie nowej technologi. Jak zwykle będzie mrocznie, intrygująco z barwnymi postaciami oraz dojrzałą fabułą, która powinna Was niejednokrotnie zaskoczyć.
  • Jest to jednak melodia, może niezbyt odległej, ale wciąż przyszłości więc spoglądając ponownie na najbliższy czas postaram się być bardziej aktywny w związku ze zbliżającymi się premierami, aby przybliżyć Wam dwa różne, ale bogate światy, które nakreśliłem w swoim umyśle i przelałem na papier. I chociaż, tak jak pisałem na wstępie, co do pierwszej książki nie mam twardej daty to wierzę, że tytuł będzie mógł zagościć na Waszych półkach jeszcze przed zakończeniem wakacji.
  • Do zobaczenia już wkrótce!

Świt Legend – fanpage

—> Świt Legend <—

Dzisiaj będzie krótko i rzeczowo. Otóż powstał fanpage nadchodzącej książki dark fantasy opowiadającej historię jednego z największych Czarnych Rycerzy Świętego Zakonu Masek, Ardena Revana! Z tamtego miejsca będziecie mogli poznać skrawek tajemnicy przedstawiającej wydarzenia, które czekają na poznania przez każdego śmiałka, który odważy się zajrzeć do tego bogatego świata pełnego mroku, magii i przygód. Serdecznie zapraszam!

Świt Legend – kontynent Tanis

By Mariusz Walczak13 listopada 2018in Świt LegendComments Off

Świt Legend, moja premierowa książka w klimatach fantasy wciąż jest na etapie “produkcyjnym”, ale nie oznacza to, że nie mogę zdradzić kolejne tajemnicy związanej z nadchodzącym tytułem. Zatem to będzie bardzo krótka notatka, gdyż chciałbym przedstawić zarys kontynentu Tanis, w którym toczyć się będzie historia.