×
Menu

Mariusz Walczak

"za świat, który chciałbym ujrzeć"

Home

Dobry dzień

Otwierasz oczy tuż przed samym świtem. Twoje zdrętwiałe ciało utwierdza cię w przekonaniu, że to będzie naprawdę dobry dzień. Otępiony siadasz na skraju łóżka. Próbujesz ogarnąć chaotyczne myśli. Dzwoni budzik. Sam nawet nie wiesz po co nastawiasz go. Codziennie budzisz się przed tą piszczącą zabawką. Zmuszasz się, by podnieść powieki wyżej. Rzucasz bezmyślne spojrzenie po bałaganie toczącym się jak rak po pokoju. Nie chce ci się sprzątać. Szkoda czasu.

Z boską pomocą wstajesz z legowiska. Słyszysz, jak za każdym razem, jak stawy wydają ten charakterystyczny dźwięk pękania. Może kiedyś połamią się naprawdę. Dziś natomiast zaprowadzą ciebie do łazienki. Odbębnisz codzienny rytuał, by na samym końcu zorientować się, że znowu nie wziąłeś ze sobą ubrań. Więc nago przetaczasz się z powrotem do sypialni. Otwierasz szafę. Na widok swojej kolekcji zastanawiasz się czemu masz tak fatalny gust.

Kilka jednakowych spodni, gładkie, białe koszulki. Kto tak w ogóle się ubiera prócz ciebie w dzisiejszych czasach? Malujesz nieświadomie na facjacie grymas rozczarowania, ale przypominasz sobie o czekającej na ciebie pracy. Teraz już wiesz czemu zawartość szafy tak wygląda. Z wielkim entuzjazmem nakładasz na siebie kolejne warstwy. Po kilku minutach udręki stajesz przed lustrem. Rzeczywiście. Szaty nie zdobią człowieka. Nie ciebie. Nie z taką facjatą i zgarbioną posturą.

Wchodzisz do kuchni zrobić śniadanie. Właściwie to miałeś, ponieważ dzisiaj jest dobry dzień. Właśnie tak. Postanowiłeś skapitulować. Nie chce ci się robić nawet najprostszych kanapek. Po co? I tak nie zjesz niczego w pracy. Szkoda zachodu. Nerwów również. Więc zakładasz niewygodne, trochę przyciasne buty. Potem zerkasz na zegarek leżący na stoliku. Dziwne. Dawno nie widziałeś kogokolwiek ze starym, tradycyjnym zegarkiem na ręku. Dzisiaj to tylko te cholerne telefony komórkowe, ale ty lubisz nosić odmierzacz czasu na nadgarstku. Czuć jego ciężar na ręce. Więc go zakładasz. Bierzesz również portfel ciężki od ulotek i tej cholernej karty bankowej z debetem oraz komórkę, którą używasz od święta.

Idziesz pieszo do pracy. Nie dlatego, że masz blisko. Nie masz prawa jazdy. Nie zrobiłeś. Nawet jakbyś miał dokument to nie stać ciebie na samochód. Więc ślimaczysz się na tej niekończącej się ścieżce. Wydaje ci się nawet, że gdy stawiasz jeden krok do przodu to droga do celu wydłuża się o dwa kolejne. Więc wzdychasz omijając pozostałości po człowieczeństwie w postaci sunących się posągów wędrujących w przeciwnym kierunku. Jakie to męczące. Prawda?

Jednak jakkolwiek byś nie szedł i tak po jakimś nieokreślonym czasie wyskakują przed tobą drzwi. Ciężkie, przezroczyste wrota do piekła. Znowu się zacznie jak tylko przekroczysz próg. Wchodzisz do środka z przymusu. Zauważasz na korytarzu dwie parasolki. Ach. No tak. Teraz już wiesz co ci nie pasowało w drodze do pracy. Padał deszcz, a ty jesteś cały mokry. Dobrze, że nie zwracają na ciebie uwagi. Właściwie to nawet jakbyś przyszedł nago to i tak by nie zauważyli. Niestety nie masz co pokazać pod tym zmoczonym ubraniem. Więc może to lepiej, że brakuje ci odwagi.

Zatem udajesz się do łazienki, bierzesz do ręki szorstki papier przypominający ci o trudach życia, by w końcu wytrzeć z siebie uciążliwe krople wody przylegające do twojego ubioru. Wzdychasz ociężale. Ponownie. Więcej czasu już nie kupisz. Wchodzisz do biura pełen entuzjazmu. Jak komik z gracją idziesz do swojego biurka ustawionego na samym rogu. Dzięki Bogu na rogu, a nie w środku tego chaosu. Otwierasz. Co to właściwie za określenie? Włączasz! Włączasz komputer – twoje narzędzie pracy. Oglądasz jak krzemowa magia dokonuje cudu na twoich oczach zmieniając energię elektryczną na obrazy emitowane na monitorze.

Chwytasz za ciężki segregator po lewej stronie. Zaczynasz stukać klawiszami, by spłacić ten cholerny debet. Właściwie czemu masz debet? Nic w mieszkaniu cennego nie posiadasz. O samochodzie już wspominałem. Więc zastanawiasz się jak to właściwie się stało. W tym całym szaleństwie niewiedzy dostrzegasz, a właściwie nie rejestrujesz pewnych codziennych dźwięków przepełniających ten cholerny budynek.

Ile razy słysząc ujadanie kobiet, mlaskanie mężczyzn, świst drukowanego papieru chciałeś oderwać dłonie od klawiatury, by następnie unieść głowę do góry. Wtedy nabrałbyś powietrza w płucach tyle ile by się zmieściło. Idąc tym tokiem obłędu krzyknąłbyś z całych sił tak głośno, by zagłuszyć innych pracowników. Robiłbyś to tak długo dopóki, by wszyscy nie ucichli. Dopiero wtedy mógłbyś wrócić do swojej cholernie nudnej pracy w ciszy i spokoju. Ale nie dzisiaj!

Majówka. Wszyscy wzięli urlop prócz ciebie. Jesteś tylko ty i łomot stukanych klawiszy. Gdybyś miał uczucia to przepełniałaby ciebie teraz pełnia szczęścia. Może i tak właściwie by było? Czas zleciał błyskawicznie. Gdy spojrzałeś na zegarek było pięć po szesnastej. Pokiwałeś twierdząco głową. To najwyższy czas, by wrócić do domu. Na pieszo. Znowu. Więc wyłączyłeś tę paskudną skrzynkę i wyszedłeś nie oglądając się za siebie. Zanim doszedłeś do celu znów się rozpadało. Tym razem zauważyłeś. Jednak nie przyspieszyłeś kroku, bo i po co? I tak kiedyś dojdziesz. Prędzej czy później.

Otworzyłeś drzwi, wszedłeś do środka. Nic się nie zmieniło. Ten sam stary, niezmieniony bałagan. Osunąłeś się powoli na podłogę opierając się ściany tuż koło futryny. Siedząc tak bez celu z twarzą niedorozwiniętego dziecka z brodą zacząłeś się wpatrywać w wiszący krzywo na ścianie kiczowaty obraz kupiony kiedyś na wyprzedaży. I wiesz co? Dzisiaj to rzeczywiście był dobry dzień.

11 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kathy Leonia
6 maja 2018 16:16

ojej ale zmiany ;o nie poznałam stronki Twej 🙂 długo myślałeś nad domeną?

Kathy Leonia
Reply to  Mariusz Walczak
7 maja 2018 07:43

tak bardzo fajna! A ile Cię to wyniosło $?;p

Kathy Leonia
8 maja 2018 07:28

to fakt… też nad tym myślę ale nie mam czasu by się za to zabrac;/

Kathy Leonia
Reply to  Mariusz Walczak
9 maja 2018 08:06

haha może się zepnę w sobie 😀

Kathy Leonia
10 maja 2018 07:45

potrzebuję odświeżenia stronki sama dla siebie;)

Kathy Leonia
Reply to  Mariusz Walczak
11 maja 2018 07:54

wczoraj miałam taki maraton w robocie że nie ogarnęłam tegoż przycisku;p

11
0
Zdradzisz mi swoje myśli?x
()
x
%d bloggers like this: