Od premiery Czwartej Pieczęci minął ponad tydzień czasu więc to dobry czas, by odkryć przed Wami pewne sekrety książki, abyście wiedzieli czym dokładnie jest Czwarta Pieczęć. Chociaż zapowiedź wspomina o trzech antybohaterach to jednym z głównych herosów powieści jest sam świat. Świat pełen dziwów, magicznych istot. Świat pełen brutalności, mroku, czarów. Jest to świat pełen warstw i o tych warstwach dzisiaj porozmawiamy.

Pierwsza warstwa, która jest najbardziej widoczna dla ludzkiego oka jest niczym innym jak placem zabaw dla wampirów występujących w trzech generacjach, dla autsajderów (są to ludzie o ponadprzeciętnych zdolnościach, często o paranormalnych talentach), którzy często dzięki swoim umiejętnościom stają się zabójcami na zlecenie (patrz, jeden z głównych bohaterów) czy łowcami demonów. Oj tak, dobrze rozmyślacie. Pierwszą warstwę dopełniają uciekinierzy z Piekła oraz upadli aniołowie.

Jednak całe piękno świata, jego różnorodność jest skryta tam, gdzie nie sięga ludzkie oko. Przedstawiam Państwu Podświat. To jest świat pełen dzików, skrzatów, orków, elfów, krasnali, wiedźm oraz całej masy innych stworzeń z całego przekroju legend i mitów. Możemy spotkać barmana, który jest strachem na wróble, a na jego ramieniu siedzi kruk będący jego głosem. Znajdziemy tam orkiestrę, gdzie orkowie przygrywają na gitarach, a kobieta wyglądająca jak rozkładający się trup śpiewa skoczną melodyjkę.

Sercem Podświata jest Targowisko i jak sama nazwa wskazuje na Targowisku możemy kupić wszystko jak również sprzedać wszystko, w tym naszą duszę. Więc warto uważać z kim handlujemy na Targowisku, które słynie z największej ilości sklepikarzy oferujących magiczne amulety, artefakty rzekomo przynoszące szczęście, wiedźmy oferują swoje specyfiki, wróżki i świetliki rzekomo mogą przepowiadać przyszłość, a orkowie w śmiesznych czapeczkach poczęstują nas strawą.

Na Targowisku spotkamy również skrybów, magicznych koneserów świata, którzy nieustannie poprzez swoich emisariuszy spisują dzieje Podświata. Plotka głosi, że żadne ważne wydarzenie ze świata ludzi, wampirów i Targowiska nie umkną ich uwadze. Jednak to nie są najdziwniejsi obywatele tego magicznego miejsca. Ten tytuł bez wątpienia należy się Panom. Kim bądź czym są Panowie wyglądający jak koścista śmierć? Otóż nikt tego nie wie. Podobno są starsi od samego Targowiska i nawet skrybowie nie znają ich tajemnic.

Mroczną kalką Targowiska jest jego diabelski odpowiednik – Pustkowie, gdzie demony, które uciekły z Piekła, a nie chciały zostać na Ziemi, zyskały swój dom. Jest to również dom dla wszystkich, którzy złamali prawo Targowiska i zostali z niego usunięci. Ale nawet w tak mrocznym miejscu jak Pustkowie można trafić na przeróżne festiwale, na kolorowe dziwy i tęczowy most.

Wszystkie te wspomniane miejsca, które odwiedzimy wraz z bohaterami Czwartej Pieczęci są zbudowane z klocków, które w dość zaskakujący sposób tworzą spójny, interesujący, barwy (choć to słowo może być nie na miejscu w związku, że to jednak horror) świat, który garściami nawiązuje do mitologii greckiej, nordyckiej czy egipskiej. Sięga daleko do Indii, wraca do folkloru irlandzkiego, dodaje szczyptę wierzeń słowiańskich, a liczne nawiązania do podkultury sprawiają, że świat wydaje się być autentyczny i szczery. I takim właśnie jest – barwnym, bogatym, przepełnionym artystyczną wizją. Świat Czwartej Pieczęci ukaże nam również Niebo, odwiedzimy Piekło oraz inne tajemnicze miejsca na mapie świata.

Pytanie, które rodzi się na końcu tego tekstu i czeka niecierpliwie na odpowiedź brzmi: czy ten świat jest gotowy na zbliżającą się Apokalipsę, która przybędzie pod postacią, której nikt się nie spodziewał? Jednak odpowiedzi tutaj nie uświadczycie. Możecie ją znaleźć tylko przeczytawszy opowieść o trzech antybohaterach, utkanej z mrocznych epizodów, która wciągnie Was diabolicznym klimatem.

Zapraszam serdecznie do poznania świata Czwartej Pieczęci i do podróży wraz z bohaterami tej powieści. Ze swojej strony mogę przyrzec, że warto odbyć tę fantastyczną wędrówkę po Targowisku, odwiedzić Pustkowie, spędzić choć trochę czasu w magicznym Podświecie. Oto przed Wami świat pełen magii, tajemnicy i grozy!

[link do lubimyczytać z licznymi pozycjami, gdzie można zakupić książkę, kliknij tutaj]

Comments are closed.